OPOMNIK: IJS KOLOKVIJ, torek, 14. 1. 2019, ob 13.00 uri, prof. dr. Geoffrey W. Grime

natasa.gosevac at ijs.si natasa.gosevac at ijs.si
Mon Jan 13 11:02:17 CET 2020


Vabimo vas na 5. predavanje iz sklopa "Kolokviji na IJS" v letu 2019/20, ki bo v torek, 14. januarja 2019, ob 13. uri v Veliki predavalnici Instituta »Jožef Stefan«  na Jamovi cesti 39 v Ljubljani. Napovednik predavanja najdete tudi na naslovu  <http://www.ijs.si/ijsw/Koledar_prireditev> http://www.ijs.si/ijsw/Koledar_prireditev, posnetke preteklih predavanj pa na  <http://videolectures.net/kolokviji_ijs> http://videolectures.net/kolokviji_ijs. 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

prof. dr. Geoffrey W. Grime

University of Surrey, Ion Beam Centre, Guildford, United Kingdom

Oxford Microbeams Limited, Oxford, United Kingdom

Skozi drugačne oči: štirideset let jedrske mikroskopije na mikrometrski skali 

L. 2020 mineva štirideset let od prve objave slik, dobljenih z analizo z ionskim žarkom s prostorsko ločljivostjo 1 mikrometra. Ta metoda izkorišča reakcijske produkte, ki jih oddajajo vzorci po obsevanju z žarkom ionov z energijo nekaj megaelektronvoltov iz ionskega pospeševalnika. Ti produkti sestojijo iz svetlobe in rengtenskih žarkov, ki jih oddajajo elektroni atomov, nato iz delcev in žarkov gama, ki jih izsevajo vzbujena jedra, ter naprej in nazaj sipanih delcev iz žarka samega. Iz reakcijskih produktov lahko razberemo koncentracije elementov v vzorcu z visoko občutljivostjo, specifičnostjo in natančnostjo. V mnogih primerih lahko določimo tudi globinski profil ter strukturne in kemijske podatke. V poznih sedemdesetih je naša skupina v Oxfordu razvila metodo za fokusiranje visokoenergijskih ionskih žarkov na premer 1 mikrometra, s čimer smo dobili prvo jedrsko mikrosondo za slikanje. Danes je ta metoda na voljo v laboratorijih po vsem svetu in jo uporabljajo na različnih področjih od arheologije do zoologije. V predavanju bomo orisali ozadje in zgodovino jedrske mikrosonde in opisali nedavna projekta, ki smo ju izpeljali na Univerzi v Surreyju in ki izpostavljata širok spekter uporabnosti jedrske mikrosonde: rekonstrukcijo izgubljene slike na zbledelem vitražu in identifikacijo kovinskih atomov v proteinih. 

Predavanje bo v angleščini.

Lepo vabljeni!

 

                                                                                    **********************

 




We invite you to the 5th Institute colloquium in the academic year 2019/20. The colloquium will be held on Tuesday January 14, 2019 at 1 PM in the main Institute lecture hall, Jamova 39, Ljubljana. To read the abstract click   <http://www.ijs.si/ijsw/Koledar_prireditev> http://www.ijs.si/ijsw/Koledar_prireditev. Past colloquia are posted on   <http://videolectures.net/kolokviji_ijs> http://videolectures.net/kolokviji_ijs.

 

********************************************

prof. dr. Geoffrey W. Grime

University of Surrey, Ion Beam Centre, Guildford, Velika Britanija

Oxford Microbeams Limited, Oxford, Velika Britanija

 

Through different eyes:  Forty years of nuclear microscopy at the micrometre scale

 

2020 marks the fortieth anniversary of the first published images using ion beam analysis (IBA) at a spatial resolution of 1 micrometre.  IBA exploits the reaction products emitted when samples are exposed to a beam of megaelectron volt ions from a small nuclear accelerator.  These include light and X-rays from atomic electrons, particles and gamma rays from the nuclei and forward or backward scattered beam particles. These can provide elemental concentrations with high sensitivity, specificity and accuracy.  In many cases, depth profiles, structural and chemical information can also be measured.   In the late 1970s, our group in Oxford developed the techniques for focusing high energy ion beams to micrometre size diameters and so produced the first imaging nuclear microprobe.  Now the technique is available in laboratories across the world and is applied in fields ranging from archaeology to zoology. In this talk, we will outline the background and history of the nuclear microprobe and describe two recent projects carried out at the University of Surrey which highlight the wide range of applications: the reconstruction of the lost image on a weathered stained-glass window and identifying the metal atoms in protein molecules.

 

Cordially invited!

 

-------------- next part --------------
An HTML attachment was scrubbed...
URL: <https://mailman.ijs.si/pipermail/kolokvij-ijs/attachments/20200113/bb05c0e6/attachment.htm>


More information about the kolokvij-ijs mailing list